Talk με απόφοιτο (20/1/2021 και 26/4/2021)

Πολύ συχνά, όταν γνωρίζουμε έναν απόφοιτο του τμήματός μας, βρισκόμαστε αντιμέτωποι με ποικίλες ερωτήσεις, σχετικά με την κατεύθυνση που πήρε, τις επιλογές που έκανε και τι συνέβαλε στην εξέλιξή του ως επιστήμονα. Αναγνωρίζοντας αυτούς τους προβληματισμούς, η ομάδα Aristotle Team of Pharmacy διοργάνωσε δύο διαδικτυακά talk με αποφοίτους της Φαρμακευτικής Σχολής του ΑΠΘ και επαγγελματίες του τομέα υγείας!

Πρώτος μας ομιλητής ήταν ο Θάνος Δημητριάδης, διδακτορικός φοιτητής στο Ινστιτούτο για τις ασθένειες Prion του UCL.

Δεύτερος ομιλητής μας ήταν ο Σωτήρης Βενέτης, που εργάζεται πάνω σε κλινικές δοκιμές. Ο Σωτήρης έχει κάνει μεταπτυχιακό πάνω στη βιοϊατρική επιστήμη στο Uppsala University και έχει ασχοληθεί με την ανάπτυξη φαρμάκων σε κλινικό επίπεδο στο Uppsala Clinical Research Center (UCR).