Hμερίδα “Human Brain, what’s your game?” (17/5/2018)

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 17 Μαΐου η ημερίδα με τίτλο “Human Brain, what’s your game?” και θέμα τα νευροεκφυλιστικά νοσήματα.
Η ημερίδα επικεντρώθηκε κυρίως στην νόσο Parkinson, όπου με την βοήθεια των δύο ομιλητών προσεγγίστηκε το θέμα ολόπλευρα.
Συγκεκριμένα η Ευαγγελία Γκίζα, Νευρολόγος, πραγματοποιήσε ομιλία με θέμα “Νευροεκφυλιστικά νοσήματα- Η περίπτωση της νόσου Parkinson”, ενώ η Σεβαστή Μποσταντζοπούλου-Καμπούρογλου, καθηγήτρια Νευρολογίας του Α.Π.Θ., ασχολήθηκε με την “Σύγχρονη προσέγγιση και μελλοντικές προκλήσεις στη νόσο Parkinson”
Στην ημερίδα παραβρέθηκαν επίσης φοιτητές του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανολόγων Υπολογιστών και παρουσίασαν το TremorFreeMe, μια συσκευή που αποτελεί καινοτόμα τεχνολογική λύση στο πρόβλημα του τρόμου.

Σας ευχαριστούμε όλους για τη συμμετοχή σας και ελπίζουμε σε ανάλογη προσέλευση σε επόμενες δράσεις της ομάδας μας.