Chain Case Studies (20/03/2019)

Η φοιτητική ομάδα Aristotle Team of Pharmacy (ATP) διοργάνωσε στο ΚΕ.Δ.Ε.Α. του Α.Π.Θ. για τους φοιτητές Επιστημών Υγείας μία σειρά από διαδραστικά και εκπαιδευτικά Case Studies, στην οποία ανήκαν τα εξής θέματα:

-Ψυχικά Νοσήματα,

-Drug Misuse (Κατάχρηση φαρμάκων),

-Συμπληρώματα Διατροφής και ο Συμβουλευτικός Ρόλος του Φαρμακοποιού.

Case Study είναι η μελέτη ενός κλινικού περιστατικού σε θεωρητικό επίπεδο, η οποία έχει ως στόχο την εξοικείωση και την εξάσκηση των συμμετεχόντων σε μια πραγματική εφαρμογή των γνώσεών τους. Συνήθως, μελετάται το ιστορικό του ασθενούς, το προφίλ του, εξετάσεις, στις οποίες μπορεί να υποβλήθηκε, η φαρμακευτική του αγωγή, καθώς και όλη η εξέλιξη του ασθενούς καθ΄ όλη την διάρκεια της θεραπευτικής του προσέγγισης.

Ως Chain Case Studies ονομάζουμε μία σειρά τριών case studies με τρεις διακριτές θεματολογίες.