3o Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών Φαρμακευτικής (8 & 9/12/2018)

3ο Π.Ε.Σ.Φ.ΦΑ.

Από φοιτητές, για φοιτητές

Στις 8 και 9 Δεκεμβρίου 2018, στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, πραγματοποιήθηκε το 3ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών Φαρμακευτικής.

Η ομάδα ATP- Aristotle Team of Pharmacy, σε συνεργασία με τα τμήματα Φαρμακευτικής Α.Π.Θ, Ε.Κ.Π.Α και Πανεπιστημίου Πατρών, διοργάνωσε για 3η συνεχή χρονιά φέτος το Π.Ε.Σ.Φ.ΦΑ..

Μέσω αυτού του Συνεδρίου δόθηκε η ευκαιρία σε φοιτητές Φαρμακευτικής, αλλά και συναφών σχολών επιστημών υγείας, από όλη την Ελλάδα να παρακολουθήσουν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ομιλίες, τόσο από φοιτητές, όσο και από καθηγητές. Εκτός από ομιλίες, όμως, οι φοιτητές συμμετείχαν σε διαδραστικές παρουσιάσεις, όπως workshops, case studies και ανοιχτές συζητήσεις ποικίλης θεματολογίας, ενώ συγχρόνως πήραν μέρος σε διάφορες άλλες πρωτοποριακές δραστηριότητες. Όλα αυτά συνδύασαν την ψυχαγωγία με τη γνώση και το γέλιο με τη μάθηση. Παράλληλα, στον χώρο του συνεδρίου υπήρχαν αναρτημένα διάφορα Fun Facts σχετικά με τη Φαρμακευτική, ενώ όσοι βρέθηκαν εκεί γνώρισαν από κοντά την ομάδα IGEM Θεσσαλονίκης, τους Φαρμακοποιούς του κόσμου, καθώς και την εταιρεία Uni-pharma, που ήταν ο μέγας χορηγός του συνεδρίου.

Ήταν ένα διήμερο γεμάτο με δραστηριότητες, πληροφορίες, διάφορες θεματικές και πλούσιο σε γνώση. Οι φοιτητές ήρθαν κοντά και όλοι μαζί ανακάλυψαν πτυχές της Φαρμακευτικής και προσέγγισαν την επιστήμη από μια περισσότερο πρακτική σκοπιά.

Άλλωστε, η φιλοσοφία του Π.Ε.Σ.Φ.ΦΑ. είναι “Από τη θεωρία, στην πράξη”.

Αυτό προσπάθησε να υποστηρίξει και αυτό Συνέδριο, προκειμένου να ενθαρρύνει τους φοιτητές, έτσι ώστε να εφαρμόσουν τις θεωρητικές τους γνώσεις σε πρακτικά ζητήματα και εφαρμογές.