17o Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Συνέδριο (08-11/10/2015)

Το 17 Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στις 8-11/10/2016 στο Πολεμικό Μουσείο στην Αθήνα. Η συμμετοχή προπτυχιακών φοιτητών από τα τρία Τμήματα Φαρμακευτικής της χώρας ήταν εξαιρετικά υψηλή, καθώς η πρώτη ημέρα του Συνεδρίου ήταν αφιερωμένη σε αυτούς. Συγκεκριμένα την Πέμπτη 08/10 συζητήθηκαν σε μία ημερίδα οι περισσότεροι πιθανοί τομείς ενασχόλησης πτυχιούχων φαρμακοποιών στην Ελλάδα, όπως ο ΕΟΦ, το Φαρμακείο και η Κλινική Φαρμακευτική. Επίσης, σε αυτό το πλαίσιο παρουσιάστηκαν φοιτητικές δράσεις από Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα και ακολούθησε ανοικτή συζήτηση ανάμεσα στους Προέδρους των τριών σχολών και των φοιτητών.
Το ATP ήταν εκεί και συμμετείχε με παρουσίαση της ομάδας και των δράσεων της. Η παρουσίαση έγινε από την Καραΐσκου Σοφία και τον Δημητριάδη Αθανάσιο. Στη συνέχεια οι εκπρόσωποι της ομάδας συμμετείχαν και στις ανοιχτές συζητήσεις.
Η ΠΕΦ έδωσε την ευκαιρία σε φοιτητές από όλη την Ελλάδα να παρακολουθήσουν το Συνέδριο παρέχωντας δωρεάν μετακίνηση από Θεσσαλονίκη και Πάτρα και αντίστροφα.