Ημερίδα με θέμα “The (Ir)Resistible World of Antibiotics” (29/04/2015)

Το ATP και η IVSA (International Veterinary Students’ Association) διοργάνωσαν ημερίδα με θέμα την αντίσταση στα αντιβιοτικά!
Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 29 Απριλίου, 6:30 μ.μ. στο Μεγάλο Αμφιθέατρο του Χημικού.
Ομιλητές στην ημερίδα ήταν ο κ. Τσιφτσόγλου Αστέριος, καθηγητής Φαρμακολογίας του τμήματος Φαρμακευτικής του ΑΠΘ, ο κ.Φιλιούσης Γεώργιος, λέκτορας Μικροβιολογίας του τμήματος Κτηνιατρικής του ΑΠΘ και ο κ. Κλημεντίδης, κλινικός φαρμακοποιός στην Ψυχιατρική Κλινική ”Αγία Αικατερίνη”.
Η ομιλία του κ.Τσιφτσόγλου αφορούσε στις νέες έρευνες που πραγματοποιούνται σε αυτό τον τομέα, καθώς και τα νεότερα αντιβιοτικά. Ο κ.Φιλιούσης μίλησε για τα ζώα ως φορείς βακτηρίων ανθεκτικών στα αντιβιοτικά και ο κ. Κλημεντίδης ανέλυσε τους μύθους σχετικά με τα αντιβιοτικά, καθώς και τα προγράμματα antimicrobial stewardship.
Μετά από τις ομιλίες παρουσιάστηκαν και σχολιάστηκαν τα αποτελέσματα ενός ερωτηματολογίου που αφορούσε στις γνώσεις των φοιτητών σχετικά με την αντίσταση στα αντιβιοτικά.